آموزش معرق کاری چرم روی سفال

آموزش معرق کاری چرم روی سفال

آموزش معرق چرم روی سفال

در دو مقاله قبلی بصورت کامل به موضوع معرق کاری کاشی روی سفال و همینطور آینه کاری روی سفال بصورت مفصل پرداختیم.

در اینجا می خواهیم راجع به یکی دیگر از هنرهای تزئین سفال که بسیار زیبا و خلاقانه است یعنی آموزش معرق کاری چرم روی سفال صحبت کنیم، پس با شهر سفال همراه باشید.

هنر معرق کاری چرم روی سفال هم یکی دیگر از هنرهای زیبا و با اصالت است که توسط بعضی از هنرمندان انجام می شود. در این هنر قطعات چرم را طبق الگوی خاصی به قطعه های کوچک تقسیم می کنند و بعد کنار هم می چسبانند.

همچنین بخوانید: معرق کاری کاشی روی سفال

آموزش معرق کاری چرم روی سفال
آموزش معرق کاری چرم روی سفال

وسایل موردنیاز معرق کاری چرم روی سفال

  • ظرف سفالی خام
  • سمباده
  • چرم طبیعی
  • چسب مخصوص چرم
  • ابزار برش چرم

ظرف سفالی خام را می توانید طبق سلیقه خود هر مدلی که می خواهید انتخاب کنید، تکه های چرم را می توانید بصورت کیلوئی از چرم فروشی های معتبر خرید کنید، چرم گاوی و بزی بهترین انتخاب هستند.

برای چسب هم می توانید از چسب مخصوص چرم یا چسب بیندر و یا چسب کفش استفاده کنید. ابزار های برش چرم هم شامل تخته برش، کاتر و قیچی است.

آموزش معرق کاری چرم روی سفال

آموزش معرق کاری چرم روی سفال
آموزش معرق کاری چرم روی سفال

۱_ در مرحله اول مانند معرق کاری کاشی و یا آینه کاری روی سفال ابتدا با استفاده از سمباده ظرف سفالی را به خوبی سمباده می زنیم تا بدنه آن صاف و یکدست شود و تکه های چرم به خوبی روی آن بچسبد، بعد از سمباده کشیدن بدنه سفال را با یک دستمال تمیز می کنیم.

۲_ در مرحله دوم با توجه به سلیقه خود یک سری طرح های خاص مثل طرح های اسلیمی، مذهبی، سنتی، گل و مرغ، بته جقه و غیره را با کاتر برش بزنید.

۳_ در مرحله سوم تکه های چرم را که برش زده اید با دقت روی سفال موردنظر بچسبانید. بعد از اینکه این کار تمام شد می بینید که یک قسمت هایی از ظرف اضافه مانده، برای این قسمت های اضافه از تریشه های چرمی می توانید استفاده کنید.

تریشه ها بصورت نوارهای نازک هستند که شما با توجه به قسمت هایی که تریشه لازم دارند بعضی قسمت ها را نوار نازک و بعضی قسمت ها را نوار پهن بچسبانید. لازم به ذکر است که این مرحله از کار را باید با دقت و ظرافت انجام دهید تا نتیجه کار تمیز باشد.

۴_ در مرحله چهارم بعد از اینکه کار چسباندن چرم بطور کامل تمام شد برای اینکه نتیجه کار زیباتر شود و جلوه بهتری داشته باشد می توانید آن را با استفاده از رنگ هایی که بصورت اسپری هستند رنگ کنید.

همچنین بخوانید: آینه کاری روی سفال

معرق کاری چرم روی سفال

آموزش معرق کاری چرم روی سفال
آموزش معرق کاری چرم روی سفال

هنر معرق کاری چرم روی سفال یکی از زیباترین هنرهای ایرانی است که توسط هنرمندان ما انجام می شود و طرفدار بسیاری دارد.

در این مقاله بصورت مختصر به موضوع معرق کاری چرم روی سفال اشاره شد تا شما یک پیش زمینه ای از این هنر زیبا داشته باشید، اگر قصد دارید این هنر زیبا را به عنوان یک حرفه و شغل انجام دهید حتما از استادان ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید.

2 دیدگاه برای “آموزش معرق کاری چرم روی سفال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم