آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی

آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی | شهر سفال

آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی

یکی دیگر از کارهایی که می توان به وسیله سفال خام انجام داد نقاشی روی سفال خام است. این هنر زیبا امروزه به عنوان یک شغل خانگی توسط افرادی که استعداد نقاشی دارند انجام می شود.

برای انجام این کار به یک سری وسایل نیاز داریم که در ادامه مطلب با آنها آشنا می شویم، پس با شهر سفال همراه باشید.

وسایل مورد نیاز آموزش نقاشی روی بشقاب سفال

آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی | شهر سفال
آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی
  • بشقاب سفالی خام
  • سمباده
  • پارچه تمیز
  • قلم مو در شماره های مختلف
  • چسب چوب
  • کاربن
  • گواش در رنگ های مختلف
  • اسپری کیلر

بیشتر بدانید: آموزش نقاشی روی سفال خام

آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی | شهر سفال
آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی

مراحل آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی

در ابتدا باید یک بشقاب سفالی خام که شکستگی یا ترک ندارد را انتخاب کنید، اگر بشقاب مشکلی داشته باشد شما نمی توانید طرح خود را به خوبی روی آن اجرا کنید و نتیجه قابل قبولی نخواهید گرفت.

پس یک بشقاب سفالی خام در هر سایزی که می خواهید انتخاب کنید. سپس با استفاده از سمباده بشقاب را به خوبی سمباده بکشید تا پستی بلندی های آن از بین برود و سطحی صاف و صیقلی داشته باشد.

بعد با استفاده از یک پارچه تمیز گرد و خاک بشقاب را پاک کنید یا می توانید آن را بشویید، اما بعد از شستن باید صبر کنید تا کامل خشک شود.

در این مرحله از کار چسب چوب را رقیق کنید و با استفاده از یک قلم مو کل بشقاب را چسب چوب بزنید و بعد به وسیله گواش سفید رنگ یک لایه نازک به عنوان زیرساز به سطح بشقاب بزنید.

بعد از این مرحله می توانید نقاشی را شروع کنید.طرح موردنظر خود را هم می توانید بااستفاده از مداد روی بشقاب بکشید و هم می توانید به وسیله کاربن طرح را روی بشقاب انتقال دهید.

شما می توانید برای نقاشی از گواش، اکریلیک یا ویترای استفاده کنید که کاملا سلیقه ای است در اینجا ما کار با گواش را توضیح می دهیم.

بعد از اینکه طرح بطور کامل روی بشقاب پیاده شده با استفاده از رنگ های مختلف و قلم مو با شماره های مختلف که اصولا شماره های ۲، ۳، ۵، ۷ است طرح خود را رنگ آمیزی می کنیم.

بعد از تمام شدن رنگ آمیزی اجازه می دهیم تا کامل خشک شود. بعد از اینکه بشقاب خشک شد باید آن را اپری کنیم یعنی با استفاده از اسپری کیلر و از فاصله ۲۰ سانتی متری کل کار را اسپری می کنیم.

این کار باعث می شود که سطح کار ما شفاف و براق شود و جلوه زیبایی داشته باشد و از طرفی می توان بشقاب را به راحتی شست و پاک کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: آموزش میناکاری روی سفال

هنر نقاشی روی بشقاب سفالی

آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی | شهر سفال
آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی

شما برای شروع کار و انجام این هنر زیبا لازم نیست هزینه زیادی صرف کنید به این دلیل که برای انجام آن به وسایل خاصی نیاز ندارید و به راحتی می توانید آن ها را تهیه کنید.

برای تهیه بشقاب سفالی خام هم می توانید آن را از شهر لالجین که محل تولید آن است تهیه کنید تا قیمت کمتری داشته باشد.

برای انجام این کار هم نیازی نیست حتما یک کارگاه یا مکانی خاصی داشته باشید یک فضای کوچک هم می تواند به شما کمک کند.

این بشقاب ها بعد از نقاشی نیازی به پخت ندارند و در هوای آزاد خشک می شوند، اینکه برای انجام این کار به کوره احتیاجی نیست یک نکته مثبت است.

در اینجا چند پیشنهاد داریم که ممکن است برای طراحی بشقاب سفالی شما مفید باشند:

طبیعت و گیاهان: طراحی گل‌ها، برگ‌ها یا حتی مناظر طبیعت بر روی بشقاب سفالی قرار می‌تواند نتیجه جذابی داشته باشد، با الهام گرفتن از الگوها و رنگهای موجود در طبیعت برای ایجاد یک طرح زیبا استفاده کنید.

هنرهای بومی: از فرهنگ‌ها و هنرهای بومی مختلف الهام بگیرید و الگوها و نقش‌های سنتی از فرهنگ‌های مختلف را با هم ترکیب کنید.

گرافیک شهری: از شهر یا منظر شهری محل زندگی خود الهام گرفته و آن را بر روی بشقاب سفالی نقش طراحی کنید، از ساختمان‌ها، خیابان‌ها یا هر چیزی که به شهر مربوط باشد، الهام بگیرید.

هنر انتزاعی: از هنر انتزاعی و ایجاد الگوها و شکل‌های هنری مجرد بر روی بشقاب سفالی استفاده کنید.

الهام از داستان‌ها: یک داستان یا افسانه محلی را به عنوان یک موضوع طراحی بشقاب انتخاب کنید و صحنه‌ها یا شخصیت‌های مرتبط را روی بشقاب بندازید.

ترکیبی از رنگها: از ترکیب رنگهای جالب و جذاب برای طراحی بشقاب استفاده کنید، مثلاً ترکیب رنگهای کنار هم که به چشم بخور استفاده کنید.

هر چه موضوع و طرح انتخابی بیشتر با سلیقه و موقعیت استفاده متناسب باشد، بشقاب سفالی شما جذاب‌تر خواهد بود. نمونه‌های متنوعی از این طرح‌هارا می‌توانید داخل برنامه پینترست پیدا کنید.

امیدواریم مطلب آموزش نقاشی روی بشقاب سفالی برای شما مفید باشد، برای انجام حرفه ای این کار لازم است بیشتر تحقیق کنید تا کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم