۴ نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟

4 نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟ | شهر سفال

بررسی ۴ نوع خاک رس مناسب سفالگری

اگر شما در حال شروع یک پروژه سفالگری هستید، اما مطمئن نیستید که چه نوع خاکی بهترین است. در این مقاله به معرفی ۴ نوع مختلف خاک رس برای سفال و نحوه کار با هر نوع خاک رس می پردازیم، با شهر سفال همراه باشید.
۴ نوع خاک رس برای سفال چیست؟ خاک رس مناسب برای سفال عبارتند از: گِل سفال، استون ور، پرسلان (چینی) و بال‌کلی(رس توپی)
۱) گل سفالگری 
4 نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟ شهر سفال
یک تکه گل سفالگری
گل سفالگری نسبت به استون ور و پرسلان دارای بافت متخلخل‌ و درشت‌تری است. گل سفالگری برای ساخت برخی از قدیمی ترین سفال های شناخته شده استفاده می شد. رایج ترین خاک رس برای گل سفال، تراکوتا است، یک اثر فرهنگی مهم که ممکن است با آن آشنایی داشته باشید. انواع مختلف آن سفال قرمز یا Redware (متعلق به آمریکا) و راکو یا Raku (متعلق به ژاپن) است.
سفال قرمز یک سبک از سفالگری است که خاک رس مورد استفاده در آن درصد بالایی آهن دارد به همین دلیل سفال ها بعد از پخت رنگ قرمز مایل به قهوه ای پیدا می کنند، راکو هم یکی دیگر از هنرهای سفالگری است که بسیار زیباست، در این مورد قبلا بصورت کامل صحبت کرده ایم. قبل از ظروف چینی، اکثریت قریب به اتفاق سفال ژاپنی از خاک رس سفالی ساخته می شد.
موارد استفاده‌:
مصالح ساختمانی: اگر خانه ای آجری دارید، به احتمال زیاد با ظروف سفالی احاطه شده اید. و ظروف سفالی هزاران سال است که برای ساخت و ساز در بسیاری از فرهنگ ها استفاده می شود.
سفال گلی: در میان هنرهای سرامیک، ظروف سفالی شهرت بسیاری دارند. معمولاً کاربردهای مفیدی از ظروف سفالی مانند گلدان های سفالی را در فضاهای باز پیدا خواهید کرد. اما بسیاری از مشهورترین قطعاتی که در یک موزه کشف می کنید نیز از ظروف سفالی ساخته شده اند.
نحوه‌ی پخت: سفال به عنوان یک خاک رس به آتش کم (یا به دمای پایین تر برای پختن نیاز دارد)، ظروف سفالی برای اجداد باستانی ما که کوره هایی با تکنولوژی بالا نداشتند عالی بود، ظروف سفالی متخلخل هستند، بنابراین اگر بخواهید ظروف سفالی هنگام خیس شدن شکل خود را حفظ کنند، پخت آن یک فرآیند سه مرحله‌ای در دماهای مختلف است، ابتدا مرحله بیسکویتی را کامل می کنید، دوم به آن لعاب می دهید، سوم پخت لعاب را کامل می کنید.
۱_ محدوده دمای آتش بیسکویتی ۹۹۷ درجه تا ۱۱۴۲ درجه سانتی گراد
۲_ محدوده دمای آتش لعاب ۹۴۲ درجه تا ۱۰۶۲ درجه سانتی گراد
۲) استون ور
4 نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟ شهر سفال
4 نوع خاک رس مناسب سفالگری
ظروف استون ور معمولاً نسبت به چینی و خاک رس تخلخل کمتری دارند و محکم تر هستند. مردم دره سند (پاکستان امروزی و شمال هند) ظروف استون ور  زیادی می ساختند. استفاده از این نوع خاک رس از شمال به چین گسترش یافت. چینی ها برخی از مشهورترین قطعات باستانی را در ظروف استون ور در طول سلسله هان (دره سند) تولید کردند.
موارد استفاده: از آنجایی که استون ور نسبت به دیگر رس‌ها تخلخل کمتری دارد، برای تولید ظروف کاربردی عالی است، مانند پخت و پز یا نگهداری مایعات، ظروفی که با این نوع خاک تولید می شوند فوق العاده بادوام هستند، می توانند گرما و سایر عناصر را تحمل کنند، بنابراین در اجاق، مایکروویو و سایر موارد مشابه می‌توان با خیال راحت از آنها استفاده کرد.
من استفاده از استون ور را برای سطح مهارت یک مبتدی توصیه می کنم، چون یک خاک رس پلاستیکی است و پس از پختن تخلخل خود را از دست می‌دهد، این بدین معناست که این نوع خاک برای مصارف عملی قابل استفاده است. استون ور بهترین انتخاب برای اولین تجربه‌ی شما در پروژه های سفالگری است.

4 نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟ شهر سفال

نحوه‌ی پخت: ظروف استون ور دارای حرارت بالا می‌باشند، به این معنی که برای سخت شدن به دماهای بالا نیاز دارند. از آنجایی که تخلخل کمتری دارند، معمولاً سریعتر به مرحله  استخوانی (مرحله قبل از پخت) می رسند. افزایش آهسته گرما با یک کوره مدرن برای پخت درست ظروف استون ور مهم است.
محدوده دمای پخت : ۱۱۱۶ – ۱۲۴۰ درجه سانتی گراد
۳) چینی
پرسلان به دلیل پرداخت ظریف منحصر به فرد و ساختار بادوام آن یک سبک فوق العاده محبوب است. خشت چینی یک سبک باستانی ساخت سرامیک است که قدمت آن به سلسله شانگ در چین (۱۶۰۰ – ۱۰۴۶ قبل از میلاد) برمی گردد. ماده اصلی خاک رس چینی، خاک رس کائولن (همچنین به عنوان خاک رس چینی شناخته می شود) است. اگر تا به حال در ظروف چینی خوب غذا خورده اید، احتمالاً از سفال های چینی استفاده کرده اید که منعکس کننده سبکی است که مدت ها پیش توسعه یافته بود.
استفاده از پرسلان برای افراد مبتدی می تواند چالشی باشد. پرسلان دارای ذرات رس بیشتری نسبت به سایر خاک‌ها است. به علاوه، بدنه‌ی سفالی آن به آب زیادی نیاز دارد. هنگامی که سعی دارید خاک رس خود را در مرکز چرخ قرار دهید  این کار می‌تواند موجب ناامیدی شود، زیرا زمانی که سفالگری مبتدی و تازه کار باشید، بارها سعی می کنید خاک رس خود را در مرکز قرار دهید و از آب زیادی برای ترکیب آن استفاده می کنید. با تمام آب اضافه شده، چینی تمایل به نرم شدن و فرو ریختن دارد. به عنوان یک مبتدی، این فرآیند می تواند بسیار خسته کننده باشد.

4 نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟ شهر سفال

موارد استفاده: ما در مورد ظروف چینی خوب و ظروف غذاخوری که از چینی ساخته شده اند صحبت کردیم. اما چینی برای چیزهای بسیار کاربردی‌تر نیز استفاده می‌شود. اغلب چینی آلات بهداشتی و وان‌ها از چینی ساخته می‌شوند. این اقلام کاربردی به دمای بالاتری نسبت به یک تکه چینی خوب یا موارد مشابه نیاز دارند.
کاربردهای تزئینی چینی، ممکن است چیزهای تزیینی، عروسک‌ها، یا وسایل کلکسیونی ساخته شده از چینی را بشناسید. در چین یک مراسم محلی  برای استفاده از ظروف سنتی چای وجود دارد. قابلمه ها و فنجان های مورد استفاده در مراسم از جنس چینی هستند.
نحوه‌ی پخت: پخت پرسلان معمولاً شامل چیزی به نام انجماد یا تبدیل چیزی به پوشش شیشه‌ای است. ظروف چینی اغلب بیش از یک بار پخته می‌شوند تا سبک متفاوتی از پرداخت به دست آید.
محدوده دمای پخت : ۱۲۰۴ درجه و ۱۴۲۶ درجه سانتی گراد
۴) بالکلی یا رس توپی
خاک رس توپی نسبت به سه نوع دیگر خاک رس نادرتر است. خواص آن مشابه ظروف سفالی است. تفاوت بزرگ بین گل سفال و بال‌کلی در رنگ سفید پس از پخت است. بالکلی را در شرق ایالات متحده و در بریتانیای کبیر خواهید یافت. در واقع، بریتانیای کبیر در استفاده از بالکلی قدمت کمی دارد، اولین ظروف ساخته شده از بالکلی در انگلستان کشف شدند.
4 نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟ شهر سفال
4 نوع خاک رس مناسب سفالگری چیست؟
موارد استفاده: از بالکلی نخست در کاشی های کف و دیوار استفاده می‌شد. اما می‌توان آن را در هر ساختار سرامیکی استاندارد، لیوان، بشقاب یا موارد مشابه استفاده کرد.
نحوه‌ی پخت: بالکلی به دلیل رنگ سفید پس از پخت در میان بسیاری از سفالگران محبوب است. بالکلی یا خاک رس توپی بسیار چکش خوار است و نسبتاً خالص معدنی است.
محدوده دمای پخت : ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد
همچنین بخوانید: خاک رس چیست؟
بصورت خلاصه نوع خاک و ویژگی های دمای پخت آنها را در این قسمت آورده ایم:
استون ور ۱۲۰۰-۱۳۰۰ درجه سانتی گراد، متراکم، بادوام و غیر متخلخل. اغلب برای قطعات کاربردی مانند ظروف و لیوان استفاده می شود.
سفالی ۸۰۰-۱۱۰۰ درجه سانتیگراد متخلخل و دوام کمتر از ظروف استون ور. اغلب برای قطعات تزئینی و ظروف غذاخوری استفاده می شود.
پرسلان یا چینی ۱۲۵۰-۱۴۵۰ درجه سانتیگراد شفاف و ظریف. اغلب برای قطعات تزئینی و ظروف غذاخوری خوب استفاده می شود.
بالکلی ۱۲۵۰-۱۴۰۰ درجه سانتی گراد خاک رس توپی در بین بسیاری از سفالگران به دلیل رنگ سفید پس از پخت آن محبوب است. بالکلی بسیار چکش خوار است و نسبتاً خالص معدنی است.
خاک رس های دیگر
انواع متداول اجسام سفالی وجود دارد که ممکن است قبلاً درباره آنها شنیده باشید، اما در این مقاله گنجانده نشده اند. خاک رس سرامیکی مانند خاک رس پلیمری یا خاک رس خشک در هوا گزینه های بسیار خوبی برای پروژه هایی هستند که نیاز به چرخش سریع دارند یا زمانی که تجهیزات پخت ندارید. اما این خاک‌ها جزو خاک‌های اولیه نیستند که سفالگران از آن‌ا ستفاده می‌کردند.
مطلب بالا با موضوع ۴ نوع خاک رس مناسب سفالگری صرفا” جهت کمک به سفالگرانی است که تازه این کار را شروع کرده اند و در حال تحقیق درمورد خاک های مناسب سفالگری هستند. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم