شهر لالجین بزرگترین مرکز تولید سفال و سرامیک کجاست؟

شهر لالجین کجاست؟

در این بخش قصد داریم شهر سفال ایران را که پیش از این با عناوینی هم‌چون پایتخت سفال ایران و جهان، قطب سفال خاورمیانه و… شناخته می‌شد، را به شما معرفی کنیم.

چنانچه به دنبال یک مقاله جامع و کامل از شهر لالجین هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید و با شهر سفال همراه باشید.

فهرست مطالب:

شهر لالجین کجاست؟

شهر لالجین

میدان امام خمینی شهر لالجین که دومین میدان شهر است و بعد از میدان شهرداری قرار دارد.

شهر لالجین به عنوان بزرگ‌ترین مرکز سفال ایران، تامین کننده‌ی نیاز هنرمندانی است که در قالب مشاغل خانگی، روی سفال کار می‌کنند.

شهر لالجین دارای یک تاریخچه طولانی در تولید سفال و سرامیک است و این هنر از قرن‌ها پیش در این ناحیه توسعه یافت.

در سایت شهر سفال، علاوه بر عرضه‌ی انواع سفال خام لاله جین به صورت عمده و خرده، آموزش‌هایی از قبیل آموزش لعاب‌کاری، آموزش میناکاری، آموزش سفالگری، آموزش نقاشی روی سفال در منزل و آموزش‌های متنوع دیگر ارائه می‌شود، تا ضمن حمایت از مشاغل خانگی، به توسعه‌ی صنعت سفال ایران کمک کند.

بعد از شهرهای تهران و کرج، بزرگ‌ترین بازار سفال خام شهر شیراز می‌باشد. سفال‌های خام لالجین بعد از انتقال به مرکز فروش سفال خام در تهران، به شهرهای دور و نزدیک پخش می‌شوند.

اما شهرهای کرج و شیراز به خاطر تقاضای بالای سفال خام، مستقیم از لالجین بارگیری کرده و سفال‌ها را در شهر خود و شهرهای هم‌جوار پخش می‌کنند.

هفت‌سین سفالی خام مهم‌ترین و پرمتقاضی‌ترین محصول، طی چند سال اخیر می‌باشد. خانم‌های خانه‌داری که علاقه به کار کردن روی سفال خام هفت‌ سین و کسب درآمد از این راه دارند، از طریق فروشگاه‌های سفال خام فروشی در تهران و سایر شهرها اقدام به تامین سفال خام می‌کنند.

البته با راه اندازی سایت شهر سفال، مشکلات عدم دسترسی به لالجین جهت تهیه‌ی سفال خام عمده و حتی خرده مرتفع گردید.

بازارهای کوچک و بزرگ سفال در شهرهای مختلف ایران، امروز تمامی نمونه کارهای شهر لالجین را با جزئیات و توضیحات کامل روی این سایت مشاهده و خرید می‌کنند.

البته فروش اینترنتی سفال برای مصرف کنندگان سال‌ها پیش راه اندازی شده بود، اما کار مهمی که در سال ۹۷ صورت گرفت، اضافه شدن امکان ثبت سفارش عمده‌ی سفال در این سایت بود که موجب جلوگیری از صرف هزینه های اضافی حمل و نقل و زمان برای فروشندگان سفال شهرهای مختلف می‌شود.

شهر سفال ایران کجاست؟

شهر لالجین

یک المان سفالی در ورودی شهر لالجین که نشانگر این است که اهالی این شهر به شغل سفال گری مشغول هستند

شهر لالجین در شمال استان همدان و در شهرستان بهار واقع شده که با جمعیتی بالغ بر پانزده هزار نفر دومین شهر، شهرستان بهار محسوب می‌شود.

لالجین حجم قابل توجهی از صادرات صنایع دستی را به خود اختصاص داده است، و از میان تمام تولیدکنندگان و صادرکنندگان سفال و سرامیک در کل کشور مهم‌ترین مرکز شناخته شده است و یکی از قطب های گردشگری استان همدان است. 

فاصله شهر لالجین از همدان ۲۴ کیلومتر و به صورت دقیق‌تر ۲۰ دقیقه است و فاصله از فرودگاه مهرآباد تهران ۲۷۰ کیلومتر و از فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) تهران، ۲۵۰ کیلومتر می‌باشد.

لالجین در سال ۱۳۹۵ از سوی سازمان میراث فرهنگی ایران به عنوان کاندید شهر جهانی سفال به شورای جهانی صنایع دستی معرفی و پس از ارزیابی‌های صورت گرفته توسط داوران خارجی به عنوان شهر جهانی سفال انتخاب شد.

شغل بیشتر مردم لالجین سفالگری، سرامیک سازی و تولید چینی آلات بهداشتی است و در این بین تعداد کمی از ساکنان لالجین هم به کار کشاورزی مشغول هستند و بیشتر انگور، گندم و جو و سیب زمینی کشت می‌کنند و محصولات خود را از طریق موتورهای آب موجود در اطراف لالجین تامین می‌کنند.

اما به‌طور کلی شغل سفالگری اصلی‌ترین منبع درآمد اهالی شهر است. شما می‌توانید نمونه‌ای از این محصولات را در فروشگاه شهر سفال مشاهده کنید.

شهرک صنعتی لالجین پویاترین شهرک صنعتی استان همدان است که با بهره گیری از حدود ۴۰۰۰ نفر نیروی کار از سراسر استان همدان، توانسته به مهم‌ترین مرکز تولید چینی بهداشتی ایران تبدیل شود.

بیش از هزار کارگاه سفالگری سنتی و نیز کارگاه‌های سرامیک سازی لالجین اغلب در سطح شهر لالجین و در محله‌های این شهر واقع شده‌اند که بیش از دوهزار استاد سفالگری در آنها مشغول هستند. جالب است بدانید مواد اصلی سفال گری که خاک رس است از خود شهر تهیه می‌شود.

از جمله تولیدات سفال گران شهر لالجین می توان به کاسه و بشقاب های فیروزه ای و طرح دار، انواع گلدان سرامیکی ساده و طرح دار، انواع گلدان های سفالی باغچه ای، انواع آبنمای سفالی و ظروف دکوری از قبیل بشقاب میناکاری، دیوارکوب، عودسوز، هفت سین سفالی و سرامیکی، قاب آینه فیروزه ای،ظروف غذاخوری، سفال خام و… اشاره کرد.

دیزی لالجین در کنار سفال این شهر، شهرت جهانی دارد و علاقمندان به غذاهای سنتی و آبگوشت در سراسر ایران از فرصتی که تعطیلات برای آنها مهیا می کند.

برای سفر به لالجین و سرو آبگوشت خوشمزه این شهر استفاده می‌ کنند. با سفر به لالجین می توانید از غار علیصدر که در ۴۰ کیلومتری لالجین واقع است نیز دیدن کنید.

پیشینه نام لالجین

لالِجینْ یا لاله‌جینْ، عده ای از مردم معتقدند که نام قبلی لالجین، لاچین بوده است که برگرفته از نام یک پرنده ی شکاری است.

برخی از اهالی قدیمی شهر لالجین می گویند زمانی که چنگیز خان مغول به همدان لشگرکشی کرد عده ای از اهالی شهر لالجین را برای آموختن هنر سفالگری به چین فرستاد.

این افراد بعد از اینکه به شهر خودشان برگشتند اسم این شهر که آن زمان روستا بوده لاله چین نام گرفته است  و لاله جین تلفظ فارسی آن است، که به معنی آبادی لاله است.

در گویش عامیانه لالجین (لاله جین) را لالون یا للین می گویند که لالون تلفظ ترکی آن است و افراد غیربومی للین تلفظ می کنند. 

پیشینه سکونت در شهر لالجین

شهر لالجین

با توجه به مطالعاتی که در گذشته ی لالجین انجام شده، پیشینه ی سکونت در این شهر به قرن پنجم هجری و حتی بیشتر برمیگردد.

شهر لاجین دوبار بطور کلی ویران شده است، یک بار با حمله ی چنگیزخان مغول و بار دیگر با حمله ی افغان ها.

آب و هوای لالجین

شهر لالجین به دلیل فاصله ی کمی که با شهر همدان دارد، از نظر آب و هوا تقریبا مشابه هستند. لالجین چون منطقه ی کوهستانی محسوب می شود آب و هوای سرد و معتدلی دارد و در تابستان بیشترین دمای آن ۲۵ درجه ی سانتی گراد و در زمستان سردترین دمای منفی ۵ درجه ی سانتی گراد است.

به طور کلی در تابستان آب و هوای خنکی دارد که این باعث می شود شهر جهانی سفال بهترین گزینه برای سفرهای تابستانی باشد.

سفر به شهر لاله جین

اگر قصد سفر به شهر لالجین را دارید بد نیست این را بدانید که علاوه بر آب و هوای عالی که در تابستان دارد، هتل و اقامتگاه های بومگردی، تعداد زیادی سالن غذاخوری، رستوران، سفره خانه های سنتی، کافی شاپ در شهر لالجین برای آسایش مسافران عزیز وجود دارد تا با خیالی آسوده در فروشگاه ها و کارگاه های سفال و سرامیک دیدن کنند. 

خرید اینترنتی سفال لالجین همدان

شهر لاله جین

استاد محمود روشن بزرگترین مجسمه ساز لالجین است که انواع و اقسام تندیس و سردیس را تاکنون ساخته، ایشان هم اکنون در تهران ساکن هستند و همچنان به شغل مجسمه سازی مشغول هستند.

با وجود مشغله هایی که در زندگی وجود دارد بیشتر افراد همیشه شرایط مسافرت را ندارند، از طرفی به یک سری محصولات نیاز دارند که فقط در شهر لالجین تولید می شوند.

این محصولات در شهر های دیگر هم وجود دارند اما بعضی ها دوست دارند که آنها را مستقیم از شهر لالجین خرید کنند.

به همین دلیل تولیدی و فروشگاه شهر سفال با همکاری تولیدکنندگان لاله جین این فضا را بوجود آورده اند تا شما بتوانید به راحتی و فقط با چند کلیک محصول موردنطر خود را خرید کنید.


سفال‌های تولیدی در لاله جین معمولاً دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آن‌ها را از دیگر محصولات مشابه تمایز می‌دهد. برخی از ویژگی‌های مهم سفال‌های لالجین عبارتند از:

رنگارنگی و زیبا: سفال‌های لاله جین اغلب دارای طراحی‌ها و رنگ‌های زیبا و متنوع هستند. از آنجا که لالجین دارای منابع خاصی از رنگ‌های طبیعی مانند اکسید آهن و کبالت استفاده می‌کند، این سفال‌ها به رنگ‌های زیبا و منحصر به فردی دست می‌یابند.

دقت در جزئیات: تولید کنندگان سفال در لالجین به دقت بالا در طراحی و ایجاد جزئیات می‌پردازند. این نکته باعث می‌شود که سفال‌های لالجین دارای تزیینات زیبا و پیچیده شوند.

مقاومت و کیفیت عالی: سفال‌های تولیدی در این شهر دارای مقاومت بالا در برابر ضربه و حرارت هستند. این ویژگی‌ها سفال‌های لاله جین را به انتخابی عالی برای مصارف روزمره و هنری تبدیل کرده است.

کانال فروش سفال لالجین همدان

اگر به دنبال یک کانال جامع و کامل برای خرید عمده هستید، اینجا جای درستی است. برای خرید عمده عضو کانال تلگرام شهر سفال شوید و برای خرید خرده بعد از بازدید از محصولات سایت، سفارش خود را در سایت ثبت کنید.

عمده فروشی سفال همدان

سایت شهر سفال تمامی محصولات خود را به صورت عمده در اختیار شما قرار می دهد، همانطور که گفته شد برای خرید خرده می توانید فرایند خرید خود را از طریق سایت انجام دهید و برای خرید عمده و در تعداد بالا لازم است با ما تماس بگیرید.

2 دیدگاه برای “شهر لالجین بزرگترین مرکز تولید سفال و سرامیک کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم