نحوه استفاده از عکس برگردان ها در محصولات زیرلعابی و رولعابی

عکس برگردان ها در محصولات زیرلعابی و رولعابی | شهر سفال

نحوه استفاده از انواع عکس برگردان

در اینجا می خواهیم چگونگی استفاده از عکس برگردانها، اعم از رولعابی ها و زیرلعابی ها در سطح فراورده های لعابدار و یا در سطح بیسکویتها را مورد بحث قرار دهیم.

ترانسفرهای زیرلعابی و رولعابی را بطور کلی می توان به سه دسته تقسیم نمود: کاغذی، کلودیون و روکش دار. با شهر سفال همراه باشید.

انواع عکس برگردان

عکس برگردان
عکس برگردان ها در محصولات زیرلعابی و رولعابی

در اینجا می خواهیم انواع عکس برگردان را به صورت جداگانه و کامل توضیح دهیم:

۱_ عکس برگردانهای کاغذی

اگرچه کلیه انواع ترانسفرهای رولعابی ها و زیرلعابی ها بر روی کاغذ چاپ می شوند، ولی در ترانسفرهای کاغذی رولعابی ها و زیرلعابی ها مستقیما” به روی صفحه کاغذ چاپ شده در صورتی که در ترانسفرهای کلودیون و ترانسفرهای روکش دار، رنگها مستقیما” روی صفحه کاغذ قرار نگرفته بلکه به روی لایه ای از کلودیون و یا لایه ای از صمغ چاپ می شوند.

ترانسفرها یا عکس برگردانهای کاغذی، قدیمی ترین انواع ترانسفرهای سرامیک بوده و استفاده از آنها علاوه بر اینکه بسیار مشکل و وقت گیر می باشد، در عین حال می تواند باعث بروز مشکلاتی در سطح فراورده ها گردد، این مطلب در صورتی صادق است که ترانسفرهای کاغذی به عنوان زیرلعابی مورد استفاده قرار گیرند.

به همین دلیل امروزه تمایل زیادی به استفاده از ترانسفرهای کاغذی وجود ندارد. به منظور استفاده از عکس برگردانهای کاغذی، لازم است ابتدا سطح بیسکویتها (در مورد زیرلعابی ها) و یا سطح فراورده های لعابدار (درمورد رولعابی ها) به وسیله یک روغن چسبناک پوشانده شود تا بتوان عکس برگردانها را بر روی سطح فراورده ها چسباند.

این روغن های چسبناک می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند. استفاده از این روغن ها در سطح فراورده های لعابدار مسئله ساز نمی باشد.

ولی هنگامی که این روغن ها در روی بیسکویت مصرف شوند، بیسکویت دیگر قادر به جذب لعاب نبوده و بنابراین لازم است بیسکویتها قبل از عمل لعابکاری، تا حدود ۶۵۰ درجه سانتی گراد حرارت داده شوند تا روغن مذکور سوخته و از بین رود.

به منظور مقابله با این مشکل امولسیونهای خاصی از موم و آب ساخته شده است. این امولسیونها می توانند عمل جذب چسب را انجام داده و در عین حال در درجه حرارتهای کمتری (حدود ۲۰۰ درجه سانتی گراد) سوخته و تبخیر می گردند.

چسباندن عکس برگردانهای کاغذی به روی سطح فراورده ها، برخلاف عکس برگردانهای دیگر از سطحی انجام می شود که رنگها بر روی آن چاپ شده اند.

بعد از انجام این عمل معمولا” با استفاده از یک اسفنج مرطوب، کاغذ عکس برگردان از سطح فراورده جدا می شود. این عمل می تواند باعث بروز لکه هایی در سطح فراورده ها گردد.

این لکه ها ناشی از تجمع و تبلور نمکهای محلول و گرد و خاک در محلی می باشند که به وسیله اسفنج خیس شده است.

↵ مشاهده محصولات فروشگاه اینترنتی شهر سفال  

۲_ عکس برگردانهای کلودیون

عکس برگردان
ترانسفرها در محصولات زیرلعابی و رولعابی

این ترانسفرها معمولا” به روش چاپ توری و گاهی به روش لیتوگرافی تولید می گردند. در این عکس برگردانها، رنگها (اعم از رولعابی ها و زیرلعابی ها) مستقیما” به روی صفحه کاغذ چاپ نشده، بلکه به روی لایه ای از کلودیون قرار داده شده اند.

مزیت این ترانسفرها در مقایسه با ترانسفرهای کاغذی این نکته می باشد که با استفاده از ترانسفرهای کلودیون نیازی به استفاده از روغن در سطح فراورده ها نبوده و بنابراین مشکلات مذکور در عمل وجود نخواهند  داشت.

نحوه استفاده از این ترانسفرها بدین صورت است که، ابتدا ترانسفرها به روی پارچه ای کاملا خیس قرار داده می شوند و بعد از مدت کوتاهی ترانسفرها آب جذب نموده و کاغذ ترانسفر از لایه کلودیون و رنگهای سطح آن جدا می شود.

بدین ترتیب لایه کلودیون و نقوش موجود در سطح آن (بصورت یک پوسته نازک) به راحتی به وسیله دست از سطح کاغذ جدا شده و بر روی سطح فراورده ها به نحوی قرار داده می شود که سطح حاوی رنگ در بالا قرار گیرد (برخلاف عکس برگردانهای کاغذی) .

بعد از اینکه پوسته مذکور کاملا در محل خود قرار داده شد به وسیله یک کاردک کوچک لاستیکی و یا ابزار مشابهی مانند غلطک و غیره، سطح عکس برگردانها از مرکز به طرف لبه ها فشار داده می شود تا هوای حبس شده در زیر پوسته خارج گردد.

چنانکه مشاهده می شود، استفاده از ترانسفرهای کلودیون در مقایسه با ترانسفرهای کاغذی بسیار ساده تر می باشد. با اینهمه ترانسفرهای کلودیون دارای یک نقطه ضعف مهم می باشند.

بدین معنی که استفاده از این ترانسفرها در سطوح انحنادار تا حدودی مشکل است، زیرا عکس برگردانها در سطح فراورده ها تا حدودی چین خورده و در نتیجه اتصال مناسبی بین فراورده و عکس برگردان ایجاد نمی گردد.

۳_ عکس برگردانهای روکش دار

عکس برگردان
ترانسفرها در محصولات زیرلعابی و رولعابی

نحوه استفاده از این نوع ترانسفرها دقیقا مشابه ترانسفرهای کلودیون بوده و بنابراین ترانسفرهای روکش دار نیز دارای همان مزایای ترانسفرهای کلودیون می باشند.

با این تفاوت که برخلاف ترانسفرهای کلودیون، به راحتی در سطوح انحنا دار قابل استفاده هستند. در ترانسفرهای روکش دار، رنگها در روی لایه ای از صمغ چاپ شده اند ولی در بالای رنگ ها نیز لایه ای قابل انعطاف سطح رنگ ها را پوشانده است.

این لایه قابل انعطاف در صنعت سرامیک ایران، اصطلاحا” به “ورنی” موسوم می باشد. لایه ورنی به دلیل انعطاف بسیار زیاد خود به راحتی بر اساس تغییرات سطح فراورده ها تغییر شکل داده و در نتیجه ترانسفرها بطور کامل به سطح فراورده ها می چسبند.

امیدواریم مطلب عکس برگردان ها برای شما مفید بوده و پاسخی برای سوالات شما باشد، به دلیل تماس های شما کاربران عزیز جهت خرید عکس برگردان لازم شد این نکته را عرض کنیم که متاسفانه فروشگاه شهر سفال در بین محصولات خود، لوازم مربوط به تزیین سفال و سرامیک را ندارد و مطالب گفته شده صرفا برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به برخی موضوعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم