فواید استفاده از ظروف سفالی برای پخت و پز

فواید استفاده از ظروف سفالی برای پخت و پز

فواید استفاده از ظروف سفالی چیست؟

از زمان های قدیم ظروف سفالی نقش زیادی در زندگی روزمره ی مردم داشته اند. امروزه نیز بسیاری از ما در منازل خود از ظروف سفالی برای پخت و پز یا دیزاین منزل استفاده می کنیم و تاکنون مدل های متنوعی از آنها را دیده ایم.

فروشگاه اینترنتی شهر سفال قصد دارد در این مقاله به فواید استفاده از ظروف سفالی بپردازد، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در ابتدا باید بدانیم که سفال چیست؟ بطور کلی همانطور که در بخش های دیگر هم گفته شده است، هر چیزی که با گل رس ساخته شده باشد و در حرارت بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد قرار بگیرد سفال نام دارد، سفالگری در ایران حدود ۷ هزار سال قدمت دارد و یکی از قدیمی ترین دست سازه های بشر است.

انواع ظروف سفالی

فواید استفاده از ظروف سفالی برای پخت و پز
فواید استفاده از ظروف سفالی

ظروف سفالی به دو دسته بدون لعاب و لعاب دار تقسیم می شوند. از ظروف لعاب دار برای پخت و پز استفاده می کنند و از ظروف بدون لعاب برای نگه داری نوشیدنی مثل آب استفاده می کنند.

از انواع ظروف سفالی می توان ظروف غذاخوری که شامل پارچ، لیوان، کاسه، بشقاب، پیاله، سینی و خمره، کوزه، گلدان و غیره را نام برد.

فواید استفاده از ظروف سفالی

فواید استفاده از ظروف سفالی برای پخت و پز
خواص ظروف سفالی

فواید استفاده از ظروف سفالی چندین مورد است که از بین آنها می توان به افزایش کیفیت غذا، حفظ طعم غذا، نحوه شست و شو، نگهداری آسان، قیمت مناسب، سلامتی دستگاه گوارش، سلامتی مواد غذایی و دفع سموم آب اشاره کرد، که به صورت مختصر هر کدام را توضیح می دهیم:

 • افزایش کیفیت غذا: یکی از فواید استفاده از ظروف سفالی افزایش کیفیت غذا است، ظروف سفالی حرارت را بصورت یکنواخت در کل ظرف پخش می کنند و این باعث می شود که غذا به خوبی بپزد و جا بیافتد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای پخت آبگوشت و خورشت ها از ظروف سفالی استفاده می کنند.
 • حفظ طعم غذا: ظروف سفالی که لعاب خورده اند هنگام پخت با غذا واکنش نشان نمی دهند و با آن ترکیب نمی شوند به همین دلیل طعم طبیعی غذا از بین نمی رود و حفظ می شود.
 • نگهداری آسان: برخلاف ظروف فلزی که بعد از مدتی اکسید می شوند، ظروف سفالی همچین مشکلی ندارند و در صورت استفاده درست طول عمری زیادی دارند.
 • قیمت مناسب: ظروف سفالی با توجه به اینکه از گل رس ساخته می شوند و مواد اولیه آنها گران نیست نسبت به ظروف چینی و سرامیک قیمت بسیار مناسبی دارند و به راحتی می توان آنها را تهیه کرد.
 • سلامتی دستگاه گوارش: ظروف سفالی با ساختار بدن سازگار هستند و خاصیت قلیایی دارند به همین دلیل هنگام پخت غذا خاصیت اسیدی مواد تعدیل می یابد و دستگاه گوارش عملکرد بهتری خواهد داشت.
 • سلامت مواد غذایی: با توجه به مطالعاتی که پزشکان در زمینه ظروف غذایی داشته اند به این نتیجه رسیده اند که ظروف فلزی برای پخت و پز مناسب نیستند و به مرور ترکیبات آن با مواد غذایی ترکیب می شوند و در طولانی مدت باعث بروز بیماری می شوند. در مورد ظروف مسی این خطر کمتر است، اگر مقداری از مواد ظروف مسی با غذا ترکیب شود برای بدن مفید است اما مقدار زیاد آن هم خطرناک است.
 • دفع سموم آب: یکی از مهم ترین فواید استفاده از ظروف سفالی دفع سموم آب است، از گذشته های دور از ظروف سفالی برای نگهداری مایعات استفاده می کردند زیرا ظروف سفالی ph  آب و در نتیجه طعم طبیعی آب را حفظ می کنند و سموم موجود در آب را از بین می برند.

همینطور از زمان های قدیم از کوزه های سفالی به عنوان دستگاه تصفیه آب استفاده می کردند و امروزه نیز از کوزه های سفالی و کلمن های سفالی به همین منظور استفاده می کنند. 

پزشکان معتقدند آبی که از بدنه کوزه به بیرون نفوذ می کند خالص ترین آب است که می توان با قرار دادن ظرفی زیر کوزه آن را جمع کرد. کوزه های سفالی بهترین خنک کننده طبیعی آب هستند.

مولکول های آب برای تبخیر به گرما نیاز دارند و این گرما را از داخل کوزه دریافت می کنند. قطره های آب از بدنه متخلخل کوزه خارج می شوند و برای تبخیر شدن گرمای داخل کوزه را می گیرند، این فرایند باعث می شود که آب داخل کوزه چند ساعت بدون نیاز به خنک کننده و یخچال خنک بماند.

همچنین بخوانید: آشنایی با ظروف سفالی نسوز

نحوه شستن ظروف سفالی

یکی از جالب ترین فواید استفاده از ظروف سفالی شست و شوی آسان آنها است، ظروف سفالی به راحتی با مواد شوینده قابلیت شست و شو دارند و حتی شستن آنها به وسیله ماشین ظرفشویی مشکلی ایجاد نمی کند.

حتی می توان این ظروف را بدون مواد شیمیایی و تنها با آب ولرم هم شست، اما باید این نکته را در نظر داشت که این ظروف را باید با یک اسکاچ نرم بشویید و در صورت شست و شو با ماشین ظرفشویی بصورت متوالی و با فاصله کم این کار را انجام ندهید.

پخت غذا در ظروف سفالی

چند نکته در مورد ظروف سفالی قابل ذکر است، اولین نکته این است که در ظروف سفالی خام و بدون لعاب نمی توان آشپزی کرد یا مواد غذایی نگهداری کرد، زیرا مواد غذایی به دیواره ظرف میچسبد و این از نظر بهداشتی درست نیست.

در ظروف سفالی خام و بدون لعاب نمی توان مایعات گرم و آب جوش نگهداری کرد زیرا به بدنه نفوذ می کند و مایع درون ظرف خیلی زود خنک می شود.

ظروف سفالی که لعاب آبی یا فیروزه ای دارند برای نگهداری مایعات مناسب نیستند. برای نگهداری ترشی، مربا و سایر مواد غذایی از ظروف سفالی تمام لعاب استفاده کنید، یعنی علاوه بر بدنه ظرف داخل آن هم لعاب خورده باشد.

از پخت و پز داخل ظروفی که ترک خورده اند و همینطور نگهداری مواد غذایی اسیدی مانند سرکه و آبلبمو داخل این ظروف خودداری کنید.

فواید استفاده از ظروف سفالی بسیار زیاد است که ما در اینجا فقط تعدادی از آنها را توضیح دادیم، بطور کلی استفاده از ظروف سفالی علاوه بر حفظ سلامتی ما حس و حال مثبت و حالت قدیمی و سنتی دارد و حس آرامش را به ما القا می کند.

همچنین بخوانید: سفال چیست؟

آب بندی دیزی سفالی

برای این کار ابتدا باید ظرف دیزی را بشویید و سپس اجازه دهید تا خوب خشک شود، بعد قسمت داخلی آن را که لعاب نخورده است به وسیله روغن نباتی یا دنبه و یا هر روغنی چرب کنید، این کار باعث می شود که مقاومت ظرف دیزی در مقابل حرارت بیشتر شود.

طرز استفاده از دیزی سفالی

طرز استفاده از دیزی سفالی
فواید ظروف سفالی

هنگام استفاده از دیزی خوری سفالی آن را بصورت مستقیم روی شعله قرار ندهید و از شعله پخش کن یا یک صفحه فلزی استفاده کنید، زیرا ممکن است که ظرف دیزی بشکند و یا ترک بردارد، اگر میزان حرارت کم باشد و زمان پخت زیاد باشد غذای پخته شده داخل دیزی جاافتاده تر و خوشمزه تر خواهد شد.

چرا ظروف سفالی را لعاب می زنند؟

سفالگران ظروف سفالی را با رنگ های مختلف لعاب می زنند این رنگ ها بیشتر رنگ سبز و آبی لاجوردی است و این دو رنگ طرفدار بیشتری دارد.

لعاب علاوه بر اینکه باعث زیبایی و شفاف بودن ظروف می شود و استحکام و مقاومت آن را افزایش می دهد، همینطور ظرف به راحتی با مایع ظرفشویی قابل شست و شو باشد.

مهم ترین دلیل لعاب زدن ظروف سفالی آن است که هنگام نگهداری مواد غذایی داخل آنها به بیرون تراوش نکند زیرا بدنه ظروف متخلخل است و اگر لعاب نداشته باشد مواد به راحتی به بیرون نفوذ می کنند که این از نظر بهداشتی خوب نیست.

تهیه ماست در ظروف سفالی

فواید استفاده از ظروف سفالی برای پخت و پز
فواید استفاده از ظروف سفالی _ کوزه سفالی ماست

ماستی که در ظروف سفالی خام تهیه می شود ماست چکیده است. یکی از دلایل اصلی که داخل ظروف سفالی ماست تهیه می کنند این است که ظروف سفالی آب اضافی ماست را به خود جذب می کنند و این باعث می شود ماست چکیده شود و طعم بسیار خوبی داشته باشد، این هم یکی دیگر از فواید استفاده از ظروف سفالی است.

قیمت کوزه سفالی ماست

کوزه های سفالی ماست در دو مدل خام و لعابی تولید می شوند و حجم های متفاوتی دارند، این کوزه های سفالی فقط به صورت عمده و در تعداد بالا قابل سفارش هستند.

اگر قصد خرید همچین محصولی را دارید با ما تماس بگیرید تا عکس و قیمت آنها را برای شما ارسال کنیم و بعد از گرفتن سفارش در تعداد بالا مراحل تولید کوزه های سفالی شروع می شود.

شما می توانید از طریق لینک زیر و با قیمت ۳ تومان کوزه سفالی ماست که مناسب برای استفاده در رستوران می باشد را تهیه کنید.

آیا کوزه سفالی آب را تصفیه میکند؟

آیا کوزه آب را تصفیه میکند
فواید استفاده از ظروف سفالی _ تصفیه آب با کوزه

تحقیقات نشان داده است کوزه ی سفالی بهترین تصفیه کننده ی طبیعی آب است. اگر شرایط خاصی که اشاره خواهیم کرد در پروسه ی تصفیه آب با کوزه ی سفالی رعایت شود، آب گواراتری به دست خواهد آمد.

در ادامه شما را به مطالعه ی فلسفه، اثرات فوق العاده و شیوه ی تصفیه آب با کوزه ی سفالی دعوت می کنیم طبق پژوهش های صورت گرفته، آب باران بهترین آب برای بدن انسان می باشد.

اما با توجه به اینکه همیشه باران نمی بارد و ما همیشه به آب باران دسترسی نداریم، چگونه می توانیم به آبی هم تراز آب باران از لحاظ کیفیت و مفید بودن برای بدن دست پیدا کنیم؟! در ادامه پاسخ این سوال را می آوریم.

دکتر روازاده در راستای فواید استفاده از ظروف سفالی معتقد است بهترین آب، آب باران است و نحوه تهیه آبی، هم کیفیت آب باران، استفاده از کوزه است. با استفاده از کوزه می توانید دستگاه تصفیه آب بسازید.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اگر با خاک رس عالی و درجه یک کوزه های گلی ساخته، بطوریکه وقتی آب را داخل آنها میریزند، بعد از گذشت سه روز هر آنچه در آب وجود دارد و مفید نمی باشد در داخل کوزه باقی می ماند و پس از آن، آبی که از بدنه کوزه به خارج تراوش شده است چیزی نیست جز آبی که خاصیت آب باران را دارد.

البته حتماً باید توجه شود کوزه گلی، رنگ و لعاب نخورده باشد، زیرا در صورت داشتن رنگ و لعاب عمل تراوش انجام نخواهد شد.

جالب توجه است که اخیراً در تحقیقات صورت گرفته توسط یکی از اعضای موسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان که از آب لوله کشی شهری استفاده نموده.

گرچه آب را به طور کامل از آلودگی پاک ننموده است (زیرا توصیه ما استفاده از آب چاه یا چشمه برای تهیه آب سالم مانند آب باران از طریق این روش می باشد)  اما با این وجود به وسیله همین روش یعنی استفاده از کوزه سفالی، ۶۰ درصد نیترات موجود در آب شهر پس از تراوش از کوزه کاهش پیدا کرده بود.

توجه داشته باشید اگر برای طولانی مدت از این کوزه استفاده کنیم تراوشات آن به خارج کاهش یافته یا به اصطلاح کوزه جرم می گیرد.

برای رفع این مشکل دو راه حل وجود دارد. اول اینکه کوزه نو تهیه کنیم و دوم اینکه شن را داخل کوزه ریخته و به مدت چند دقیقه آن را تکان می دهیم تا جرم ها برطرف گردند.

همچنین بخوانید: ۱۴ دلیل مهم استفاده از کوزه سفالی که باید بدانید!

نحوه استفاده از کوزه سفالی برای اولین بار

در صورتیکه کوزه جدیدی تهیه کرده اید، باید آن را به این صورت استفاده کنید، آبی که در سه روز اول از آن تراوش شده است قابل استفاده نمی باشد ولی از روز چهارم به بعد، هر آنچه از آن تراوش می شود آبی سالم همانند آب باران می باشد، حتی اگر آب جدیدی به آب داخل کوزه اضافه نمایید، با خیال راحت می توانید نوش جان کنید.

امیدواریم از مطلب بالا با موضوع فواید استفاده از ظروف سفالی لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کرده باشید.

2 دیدگاه برای “فواید استفاده از ظروف سفالی برای پخت و پز

 1. شیما گفته:

  سلام
  خوراکیهای داغ مثل چای در داخل ظروف سفالی مشکلی ندارند؟ چون گفتید بعضی از لعابها ترکیبات سرب درونشون هست. کدام ظروف سفالی بدون سرب هستند؟ چطور تشخیصشون بدیم؟

  • شهر سفال گفته:

   سلام، وقت‌بخیر
   راهکارهای مختلفی برای تشخیص ظروف سربی وجود داره ولی هیچکدوم قطعی نیستن!
   بیشتر باید سعی کنید از مراکز معتبر خرید کنید تا فروشنده راهنمایی‌تون کنه.
   اما یک روشی هست که می‌تونید انجام بدید، یک پنبه رو آغشته به سرکه سفید کنید و بعد به ظرف موردنظر بزنید، اگر پنبه زرد شد سرب داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم